Es lauzu. Tu lauzi. Mēs lauzām. Viņi lūza

Sandra Kalnietes grāmatu Es lauzu. Tu lauzi. Mēs lauzām. Viņi lūza elektroniski var brīvi saņemt latviešu e-grāmatnīcā las.am  vai arī  lejupielādēt šeit: http://j.mp/eslauzu-egramata vienā no trim formātiem:

  • PDF, kuru var atvērt un lasīt jebkurā datorā, planšetē vai viedtālrunī
  • ePub, kuru var lasīt jebkurā e-grāmatu lasītājā (izņemot Kindle)
  • mobi, kuru var lasīt Kindle e-grāmatu lasītājā

Vairāk par to, kā lasīt e-grāmatas dažādās ierīces, lasiet šeit: https://las.am/lv/help

Grāmatas anotācija:

Es lauzu. Tu lauzi. Mēs lauzām. Viņi lūza stāsta par Latvijas tautas fronti no tās tapšanas 1988. gada vasarā līdz Latvijas neatkarības atjaunošanai 1990. gada 4. maijā. Gandrīz vai dienasgrāmatas formā uzrakstītā grāmata ir stāsts par mūsu tautas trešo Atmodu un cilvēkiem, kas veidoja un vadīja šo divsimt tūkstošu biedru lielo organizāciju. Baltijas tautu kustības 1990. gada pavasarī ne tikai atjaunoja 1940. gadā okupēto un anektēto Baltijas valstu neatkarību, bet arī satricināja Padomju Savienības pamatus, un 1991. gada decembrī šī ļaunuma impērija sabruka.

Starptautiskajā politikā Latvijas Tautas fronte, Sajūdis un Rahvarinne ienāca negaidītas un negribētas, jo apdraudēja pasaules kārtības izsvērto bipolāro līdzsvaru. Rietumi bija ieinteresēti vienoties ar PSRS par masu iznīcināšanas ieroču ierobežošanu un Vācijas apvienošanu. Šajos plānos Baltijas revolūcija bija traucēklis, tāpēc ik politiķis un diplomāts, kas apmeklēja Rīgu, Viļņu vai Tallinu, aicināja „nešūpot Mihaila Gorbačova laivu”.

Baltijas revolūcija un citas aizvien aktīvākās demokrātiskās kustības Austrumeiropā nostādīja Gorbačovu izvēles priekšā – paturēt Baltijas valstis vai ļaut Austrumeiropai aiziet no PSRS kontroles. Gorbačovs atlaida Austrumeiropu, taču drīz viņam nācās zaudēt arī Baltijas valstis. Šī satricinājuma iespaidā Padomju Savienība sabruka, un pasaule, kādu mēs to pazinām kopš Otrā pasaules kara beigām, izmainījās uz visiem laikiem. Mūsdienās Latvijas, Lietuvas un Igaunijas tautas kustību veiksmes stāsts var kalpot par piemēru daudziem miljoniem cilvēku visa pasaulē, kuri joprojām tiecas pēc brīvības.

Lai saprastu Latvijas un Baltijas tautu lomu šajos tektoniskajos procesos, ir jālasa Sandras Kalnietes grāmata; tā stāsta par stratēģiju un taktiku, par sarežģītajām izvēlēm un kompromisiem, kas ik uz soļa apdraudēja virzību uz augstāko mērķi. Autores detalizētais stāstījums lasītājam ļauj ieskatīties revolūcijas aizkulisēs un saprast, ka tas laiks ir bijis kaislību pilns un aizraujošs. Grāmata reizē ir analītiska un arī personīga, jo parāda atgriezenisko saiti starp notikumu veidotājiem un to, kā šie notikumi viņus ietekmē un maina.

Grāmata pirmoreiz publicēta iespiestā formātā 2000. gadā (Jumava, Rīga, ISBN 9984053105, 9789984053103) un ir pieejama bibliotēkās.

Grāmatas izdevums angļu valodā ar nosaukumu A Song to Kill a Giant: Latvian Revolution and the Soviet Empire’s Fall  e-grāmatas formātā iznācis 2013. gadā (Izdevējs Sandra Kalniete, Rīga, ISBN 978-9934-8426-2-7, 978-9934-8426-3-4) un ir brīvi pieejams šeit.