Lasīšanas ilgums: 2 minūtes

Eiropas Savienībai ir jāsagatavo visaptverošs pārskats par politiku attiecībās ar Baltkrieviju pēc Lukašenko aiziešanas. Mums ir jāorganizē finanšu donoru konference, lai izveidotu daudzmiljardu eiro “Māršala plānu” Baltkrievijai nolūkā atbalstīt valstī reformas un lai stimulētu tās ekonomiku,” tā šodien Eiropas Parlamenta Ārlietu komitejas sēdē par situāciju Baltkrievijā uzsvēra Eiropas Parlamenta deputāte, Eiropas Tautas partijas viceprezidente Sandra Kalniete.

Eiropas Parlamenta Ārlietu komitejas sēdē piedalījās Baltkrievijas demokrātiskās opozīcijas līderi, tostarp Svetlana Tihanovska un Olga Kovaļkova klātienē Briselē, bet Pāvels Latuško pievienojās tiešsaistē.

Sandra Kalniete, Eiropas Parlamenta deputāte, Eiropas Tautas partijas grupas viceprezidente: “Eiropas Tautas partija stingri iestājas par Eiropas Savienības sankcijām pret personām, kas atbildīgas par vardarbību, represijām un vēlēšanu rezultātu falsifikāciju, tostarp Aleksandru Lukašenko personīgi. Mēs nosodām nepārtraukto un nesamērīgo spēka lietošanu pret opozīciju tās miermīlīgos protestos. Eiropas Tautas partija pieprasa nekavējoties un bez nosacījumiem atbrīvot ieslodzītos Koordinācijas padomes locekļus, kā arī visus patvaļīgi aizturētos kā pirms, tā pēc vēlēšanām.”

Viņa atgādināja, ka Eiropas Tautas partija neatzīst Aleksandru Lukašenko par atkārtoti ievēlētu Baltkrievijas prezidentu, tā atbalsta baltkrievu tautas prasību sarīkot brīvas un godīgas vēlēšanas, atzīst Koordinācijas padomi par baltkrievu tautas likumīgo pārstāvi un Svetlanu Tihanovsku par Baltkrievijas pagaidu vadītāju.

Visa demokrātiskā pasaule apbrīno miermīlīgo, demokrātisko revolūciju, kas Baltkrievijā notiek kopš 9. augusta. Simtiem tūkstoši cilvēku protestē pret nozagtajām vēlēšanām un Lukašenko režīma pastrādātajām nežēlībām un vardarbību. Taču ne vardarbība, ne spīdzināšana, ne izvarošana vairs nevar apturēt tautu. Lukašenko laiks beidzas. Viņam jāatbrīvo politiskā skatuve, viņa vieta ir uz apsūdzēto sola Hāgas tribunālā,” uzsvēra S. Kalniete. 

Viņa arī aicināja baltkrievu opozīciju apzināties, ka revolūcijā var uzvarēt, ja spēj nolikt malā savstarpējās nesaprašanās un politisko sāncensību virsuzdevuma vārdā. “Vispirms revolūcija ir jāuzvar! Bet, ziniet, grūtākais sākas pēc uzvaras. Mēs Latvijā esam to piedzīvojuši un es ar pilnu atbildību varu teikt, ka demokrātiskas valsts veidošana prasa gudrību, upurēšanos, pacietību un toleranci, kā arī ilgus gadus,” uzrunas noslēgumā sacīja S. Kalniete.

Sandra Kalniete pārstāv partiju apvienību JAUNĀ VIENOTĪBA. Pildot doto mandātu darbam Eiropas Parlamentā, Kalniete strādā Ārlietu un Starptautiskās tirdzniecības komitejās, kā arī Drošības un aizsardzības apakškomitejā.

Deputāte aktīvi darbojas Austrumu partnerības ietvaros, lai sekmētu demokrātiskos procesus tādās valstīs kā Ukraina, Moldova, Gruzija un citas. Eiropas Tautas partijas (ETP) grupa ir lielākā Eiropas Parlamentā kopš 1999.gada. Pašlaik labēji centriskajā politiskā grupā strādā 187 deputāti no visām ES dalībvalstīm. Vienīgais Latvijas politiskais spēks, kas pārstāvēts vadošajā Eiropas politiskajā saimē, ir partija VIENOTĪBA/partiju apvienība JAUNĀ VIENOTĪBA.

 

21.09.2020