Lasīšanas ilgums: < 1 minūte

Šodien Eiropas Parlamentā pēc Sandras Kalnietes iniciatīvas tiks atklāta Latvijas Okupācijas muzeja un muzeja  “Ebreji Latvijā” kopīgi veidotā izstāde “Latvijas traģēdija -1941” (The Latvian Tragedy-1941). Tā sniegs unikālu iespēju Parlamenta apmeklētājiem salīdzināt divus totalitāros režīmus – Nacistiskās Vācijas un Padomju Savienības, kā arī uzzināt par Latvijas tautu totalitāro režīmu upuru likteņiem vienā no traģiskākajiem Latvijas vēstures gadiem, kad brutālo Padomju Savienības okupāciju nomainīja tik pat noziedzīga Nacistiskās Vācijas okupācija. Eiropas Parlamentu ik dienas apmeklē ap 30 tūkstoši cilvēku, tādēļ paredzams, ka ar izstādi šajā nedēļā iepazīsies vairāki desmiti tūkstoši cilvēku no visas pasaules.

Kalniete: “Rietumeiropas valstu vēsturiskā atmiņā noziegumi pret cilvēci galvenokārt tiek saistīti ar nacismu. Baltijas valstu un Polijas vēsturiskā pieredze ir unikāla ar to, ka pret mūsu valstu visu tautību cilvēkiem vienlīdz smagus noziegumus īsā laikā pastrādāja kā komunistu, tā nacistu režīmi. Šī izstāde ir īpaša ar to, ka stāsta vēl par kādu mazāk pazīstamu vēstures lappusi – par tām plašajām represijām un iznīcināšanas kampaņām, kas tika vērstas pret Staļina kontrolētajā teritorijās dzīvojošajiem ebreju tautas pārstāvjiem. Šīs represijas vēl arvien nepiedodami maz ir pētītās.”

Izstādes atklāšanā piedalīsies Parlamenta deputāti, diplomāti, institūciju darbinieki un Briselē dzīvojošie latvieši. Izstādi finansiāli ir atbalstījusi Latvijas Ebreju draudžu un kopienu padome un Eiropas Ebreju kopienas centrs (European Jewish Community Center).