Lasīšanas ilgums: 2 minūtes

Eiropas Parlamenta (EP) deputāte Sandra Kalniete (Vienotība, ETP) un Zemkopības ministre Laimdota Straujuma tikās ar Eiropas Tautas partijas (ETP) frakcijas priekšsēdētāju Žozefu Daulu (Joseph Daul) un uzstāja uz lauksaimniecības tiešmaksājumu pienācīgu izlīdzināšanu.

Žozefs Dauls vēlreiz apstiprināja, ka ETP frakcija sarunās ar Eiropas Savienības Padomi un Komisiju par Kopējās lauksaimniecības politikas (KLP) finansējumu uzstās, ka Latvijas zemniekiem jāsaņem vismaz tik pat lielus maksājumus kā Rumānijas zemniekiem. Tāpat viņš uzsvēra, ka ir svarīgi, lai Eiropas Savienības Padomē visas dalībvalstis skaidri saprastu, cik svarīga prioritāte Eiropas Savienības daudzgadu budžetā Latvijai ir KLP finansējums. Dauls apliecināja, ka EP ir apņēmības pilns nepieļaut Eiropas Savienības daudzgadu budžeta samazināšanu zem 972 miljardiem.

Kalniete: “Situācija ar sarunām par kopējo budžeta apjomu ir sarežģīta, tādēļ biju patīkami pārsteigta, ka ETP grupas vadītājs ir optimistiski noskaņots par mūsu izredzēm.”

Eiropas Tautas partijai, kurai pieder arī Vienotība, ir vislielākā frakcija Eiropas Parlamentā. Tās vadītājam Žozefam Daulam būs nozīmīga loma sarunās starp EP, ES Padomi un Eiropas Komisiju sarunās par jauno daudzgadu budžetu, tai skaitā par lauksaimniecībai atvēlētajiem līdzekļiem. Jūnijā, ETP grupai tiekoties ar Valdi Dombrovski, Dauls paziņoja, ka ETP grupa iestāsies par to, lai tiešmaksājumu līmenis Latvijas zemniekiem sasniegtu ap 200 eiro par hektāru. Arī šodienas sarunā viņš vēlreiz apstiprināja šo frakcijas politisko nostāju.

Pašreizējā finanšu periodā Latvijas lauksaimnieki tiešajos maksājumos saņēmuši ap 1 miljardu eiro. Eiropas Komisija nākošās septiņgades budžeta projektā paredzēja, ka Latvijas zemnieki saņemtu ap 1,4 miljardiem eiro. Pirms nedēļas EP Lauksaimniecības komiteja nobalsoja par grozījumiem KLP reformā, kuri nosaka, ka Latvijas zemnieki 7 gados saņemtu 1,66 miljardus eiro tiešajos maksājumos. Vidēji uz vienu hektāru tas nozīmētu, ka no 96 eiro par hektāru 2013. gadā Latvijas zemniekiem tiešie maksājumi pieaugtu līdz 172 eiro par hektāru 2017. gadā.