Lasīšanas ilgums: 2 minūtes

Šodien Eiropas Parlamentā (EP) Briselē notiks deputātes Sandras Kalnietes (Vienotība) un Eiropas vēstures skolotāju asociācijas EUROCLIO pasākums “Vēstures izglītība un uz iemaņām balstīta mācīšanās 21.gadsimtā”, kurā tiks prezentēta jauna, izglītojoša un vēsturiski daudzpusīga mājas lapa www.historiana.eu par atkal apvienotās Eiropas vēsturi un kultūras mantojumu.

Jaunā portāla autori ir EUROCLIO asociācija, kura šogad atzīmē savu 20. gadadienu. Savukārt Kalniete kopš šī gada aprīļa ir asociācijas atbalsta fonda prezidenta. Deputātes uzdevums ir piesaistīt jaunus partnerus un līdzekļus asociācijas pasākumiem un idejām, kuru vidū ir arī nupat izveidotais portāls.

“Vēsture ir jāmāca inovatīvi un interaktīvais portāls Historiana, kurš tapis, sadarbojoties 35 valstu skolotājiem, tostarp arī no Latvijas, ir zināšanu krātuve, kas palīdz skolotājiem un skolēniem saprast Eiropas vēsturi kā reģionālās un nacionālās, tā Eiropas un globālās kopsakarībās. Eiropas vēsture vēl arvien ir kaismīgu politisku diskusiju priekšmets, tāpēc ir svarīgi, lai jauniešiem būtu pieejama pēc iespējas plašāka informācija par visu vēstures faktu kopumu. Tā ir mūsu vēsture un to izprotot, mēs spēsim novērst politiskās kļūdas, kas radīja tādas ciešanas eiropiešiem 20.gadsimtā. Serebreņica notika tikai pirms 17gadiem,” uzskata Kalniete.

Jaunajā interneta vietnē Historiana informācija un stāstījumi ir sakārtoti septiņās tēmās: Konflikts un sadarbība, Idejas un ideoloģijas, Dzīve un atpūta, Tiesības un atbildība, Tautu kustība, Darbs,  Tehnoloģija un vide .

Pasākums notiek Eiropas Komisijas (EK) organizētās Mūžizglītības nedēļas laikā no 26.- 29. novembrim, kuras fonda ietvaros daļēji finansēta arī mājas lapas izveide. Pasākumā piedalīsies EUROCLIO pārstāvji, tā uzaicinātie viesi un EK pārstāvji, EP deputāti no Vēstures izlīguma grupas, kā arī vēstures skolotāji, kuru vidū būs arī Natālijas Draudziņas vidusskolas vēstures skolotāja Dzintra Liepiņa.

Turpinot izglītojošo darbu vēstures skaidrošanā, šonedēļ Eiropas Parlamentā Briselē notiks arī filmas “Kovalsku ģimenes vēsture” skatīšanās vakars, kuru organizē Kalnietes vadītā EP Eiropas vēstures izlīguma grupa. Filma ir stāsts par poļu ģimeni, kura Otrā pasaules kara laikā savās mājās slēpa ebreju ģimeni un traģiskajiem notikumiem, kas risinājās pēc tam, kad vācieši to atklāja.

EP Eiropas vēstures izlīguma grupa tika izveidota 2010.gadā, un tās mērķis ir dažādo vēstures interpretāciju konsolidācija vienotā Eiropas vēsturē. Grupā darbojas 50 deputāti no 16 ES dalībvalstīm. Savukārt EUROCLIO ir Eiropas lielākā vēstures pedagogu asociācija, kurā apvienojušies 77 vēstures skolotāji, pasniedzēju biedrības un institūti no 49 valstīm, to skaitā arī no Latvijas. Organizācija veicina atbildīgu un inovatīvu vēstures mācīšanu no dažādiem skatu punktiem, kritisku domāšanu, savstarpēju cieņu un pretrunīgi vērtētu jautājumu cieņpilnu apspriešanu.