Lasīšanas ilgums: < 1 minūte

Eiropas Parlamenta deputāte Sandra Kalniete (“VIENOTĪBA”) pirmdien tikās ar Eiropas Komisijas Veselības un pārtikas drošības direktorāta vadību.

Sandra Kalniete uzsvēra, ka Eiropas Savienībai ir jābūt vienotai sarunās ar Krieviju par tirdzniecības noteikumiem un nosodīja atsevišķu dalībvalstu diskrētās divpusējās sarunas cūkgaļas un citu produktu eksporta atjaunošanai uz Krieviju.

Deputāte sagaida, ka Eiropas Komisijas pilnība izmantos savas Eiropas Līgumos noteiktās ekskluzīvās pilnvaras vest tirdzniecības sarunas ar trešajām valstīm un nodrošinās vienotu un solidāru nostāju tajās.

Mēs nedrīkstam Krievijai dot instrumentus “skaldi un valdi” politikas īstenošanai tirdzniecības sarunās, uzsvēra Kalniete.

“Ja Krievijai ar juridiski tehniskiem līdzekļiem varēs politiski “apbalvot” vienas un “sodīt” citas dalībvalstis, tas atkal padarīs Eiropas Savienību vājāku,” teica Kalniete.

Komisijas pārstāvji apliecināja, ka Komisija ES Lauksaimniecības Padomē aizstāvēja vienotu Eiropas politiku un neuzskata par pieņemamiem dalībvalstu divpusējās sarunu rezultātus.

ES lauksaimniecības ministri apsprieda pēdējās nedēļās radušos situāciju saistībā ar Eiropas Komisijas un atsevišķu dalībvalstu mēģinājumiem atjaunot dažu pārtikas produktu eksportu uz Krieviju.

Sarunās starp Eiropas Komisiju un Krievijas iestādēm ir panākta vienošanās , ka viens no noteikumiem, kas ļautu atjaunot eksportu uz Krieviju, būtu Krievijas dienestu inspekcijas atsevišķās dalībvalstīs. Kopā ar ziņām par dažu dalībvalstu darījumiem ar Krieviju tas rada risku, ka Krievija varēs politiski izvēlēties, no kurām valstīm importēt pārtiku un izmantot šo izvēli politiskām manipulācijām.

Sandra Kalniete ir Eiropas Parlamenta lielākās frakcijas – Eiropas Tautas partijas grupas – priekšsēdētāja vietniece un darbojas Parlamenta Ārlietu un Lauksaimniecības komitejā.