Lasīšanas ilgums: < 1 minūte

Saharova balvaŠodien Kongo mediķim Denisam Mukvegem svinīgi pasniedza Eiropas Parlamenta 2014. gada Saharova balvu par cīņu par cilvēka tiesībām.

Deniss Mukvege ir ārsts, kurš cīnās par sieviešu-izvarošanas upuru tiesībām, viņu miesisko un garīgo veselību, kā arī par vainīgo saukšanu pie atbildības. Ilgstošā pilsoņu kara laikā bruņotās bandas grupveida izvarošanu pārvērta par kara vešanas ieroci civiliedzīvotāju iebiedēšanai. Kopš ginekologs Mukvege 1998. gadā nodibināja Panzi slimnīcu Bukavu pilsētā Kongo, viņš ir operējis un ārstējis vairāk kā 46 000 sievietes, kas cietušas no smagas seksuālās vardarbības.

Eiropas Parlamenta deputāte Sandra Kalniete Saharova balvai bija izvirzījusi Ukrainas “Eiromaidana” pārstāvjus. Viņi un Azerbaidžānas cilvēktiesību aktīviste Leila Junusa saņēma īpašu EP atzinību.

Šodienas svinīgajā ceremonijā piedalījās “Eiromaidana” aizsācēji – Ukrainas žurnālists Mustafa Naijems un studentu padomes pārstāve Jeļizaveta Šepetiļņikova.

Sandra Kalniete: “Demokrātiskās Ukrainas jauno līderu dalība apbalvošanā ir dziļi simboliska. Cilvēktiesībām un pamatbrīvībām nav robežu. Man bija ļoti saviļņojoši redzēt ukraiņu jauniešus, kuri tik drosmīgi cīnījās par savas tautas Eiropas izvēli, kopā ar pieredzējušo ārstu, kurš riskē ar savu dzīvību tūkstošiem sieviešu veselības un cilvēka cieņas vārdā. ”

Eiropas Parlaments ik gadu piešķir Saharova balvu vārda un domas brīvībai. Tā nosaukta fiziķa un politiskā disidenta Andreja Saharova vārdā. Balvu izveidoja 1988. gadā, un to piešķir indivīdiem un kolektīviem, kas ievērojami sekmējuši cilvēktiesību aizsardzību.

Vairāk informācijas par Saharova balvu un Denisu Mukvegi: http://j.mp/EP-mukwege