Lasīšanas ilgums: < 1 minūte
Eiropas Parlamenta Ārlietu un Aizsardzības komiteju deputāti ir nosūtījuši vēstuli ES prezidentam Hermanam Van Rompujam un Francijas prezidentam Fransuā Olandam, kurā aicina atrast konstruktīvu un pozitīvu risinājumu karakuģu Mistral izmantošanai Eiropas aizsardzības vajadzībām. Vēstules autors igauņu deputāts Tunne Kelams uzskata, ka Mistral piegādāšana Krievijai ir sarkanā līnija, kuru nedrīkst šķērsot. Starp vēstules parakstītājiem ir arī Sandra Kalniete.
Kalniete: „Kopš Francijas vienošanās uzbūvēt Krievijai divus Mistral tipa bāzes kuģus, Baltijas valstis to ir uzskatījušas par bīstamu lēmumu, kas ievērojami paaugstina ES Baltijas un Melnās jūru robežvalstu drošības apdraudējumu. Prezidenta Olanda apgalvojums, ka Francijai ir suverēnas tiesības turpināt piegādi, neskatoties uz Krimas aneksiju un Krievijas izraisīto hibrīdkaru Ukrainā, bija cinisks mēģinājums risināt Francijas ekonomiskās grūtības uz mūsu drošības rēķina.”
„ Turpināt Mistral piegādi laikā, kad Krievija veic agresiju un invāziju Ukraina, būtu pilnīgi pretēji Eiropas vērtībām. Turklāt tas notiktu laikā, kad mēs neapbruņojam Ukrainu,” uzskata igaunis Kelams.
Deputāti atzinīgi vērtē Francijas lēmumu atlikt pirmā kuģa pārdošanu, tomēr uzsver, ka tas ir tikai pagaidu risinājums. Pašlaik nav nekāda pamata uzskatīt, ka Krievija varētu mainīt savu agresīvo uzvedību un ģeopolitiskos mērķus. Ņemot vērā to, ka Mistral kuģu darījums ir svarīgs Francijas ekonomikai un nepiegādāšanas gadījumā Francijai draud soda naudas vairāku miljardu eiro apmērā, deputāti piedāvā alternatīvu. Visas ES dalībvalstis varētu uzņemties nopirkt kuģus, lai izmantotu tos nākotnē veidojamajai ES Jūras spēku ātrā reaģēšanas vienībai.