Lasīšanas ilgums: < 1 minūte

Eiropas Parlamenta deputāte Sandra Kalniete otrdien uzstājās starptautiskā konferencē “Eiropas brīvības varoņi: kapteiņa Pilecka mantojums”, kuru rīkoja Eiropas Tautas Partijas grupas Polijas delegācija. Konferencē Kalniete aicināja Parlamentā izveidot īpašu Eiropas varoņu goda zāli, kas būtu veltīta tiem eiropiešiem, kas, riskējot ar savu dzīvību, konsekventi aizstāvēja Eiropas vērtības un aktīvi pretojās abiem totalitārajiem režīmiem gan Otrā pasaules kara laikā, gan arī Aukstā kara gados.

Kalniete: “Tikai pēc dzelzs priekškara krišanas pēc komunistu režīma uzspiestās anonimitātes no vēstures dzīlēm tiek izcelti tādu varoņu kā kapteinis Vitolds Pileckis, mācītājs Vilmos Apors un Gunāra Astras vārdi. Viņi nepadevās režīma uzspiestajai baiļu atmosfērai un pretojās. Beidzot viņi atgriežas nacionālajos Panteonos, taču pārējā Eiropā viņu stāsti vēl ir nezināmi. Šis mantojums pieder mums visiem. Tā ir bagātība, kurā mēs visi varam smelties iedvesmu un spēku. Īpaši tagad, kad Eiropā ar jaunu ceļas eiroskeptiķu un nacionālpopulistu balsis.” Tuvākajā laikā Kalniete oficiāli griezīsies pie Parlamenta prezidenta un aicinās izveidot goda zāli, lai Eiropas Parlamentā pieminētu zināmākos disidentus.

“Es saprotu, ka panākt šādas goda zāles izveidi būs grūti, taču ne neiespējami.Es nepadevos, kad cilvēki teica, ka papildus līdzekļus jaunajā budžetā Kopējās lauksaimniecības politikai neizdosies dabūt. Tagad varam diezgan droši teikt, ka, salīdzinot ar iepriekšējo periodu, Latvijai paredzētās naudas daudzums jaunajā budžetā tiks dubultots. Tāpat cilvēki neticēja, ka izdosies Parlamenta Briseles ēkas vienu no centrālajiem gaiteņiem nosaukt par Baltijas ceļa aleju. 26. jūnijā Parlamenta prezidents atklās Baltijas ceļa aleju. Es uzskatu, ka ar neatlaidību var panākt ļoti daudz,” uzskata Kalniete.