Lasīšanas ilgums: 2 minūtes

Šodien Eiropas Parlamenta Iekšējā tirgus un patērētāju aizsardzības komitejā tika apstiprināts ziņojums par jaunas patērētāju politiku Eiropas Savienībā. Ziņojuma mērķis ir izstrādāt vadlīnijas likumdošanas iniciatīvām, kas veicinātu patērētāju drošība un pārrobežu tirdzniecību starp dalībvalstīm. No Eiropas tautas partijas frakcijas līdzziņotāja bija deputāte Sandra Kalniete (Vienotība).

Deputāti savā ziņojumā aicina pēc iespējas vairāk pievērst uzmanību cilvēku izglītošanā par finanšu jautājumiem, turklāt izglītošanu nepieciešams turpināt visa mūža garumā.

Kalniete: “Ir nepieciešams pievērst krietni vien lielāku uzmanību cilvēku izglītošanai par ekonomiku un jo īpaši finansēm. Ne tikai Latvijā, bet arī citās valstīs mēs redzam, ka ekonomiskais analfabētisms traucē pieņemt ilgtspējīgus ekonomiskos lēmumus. Savukārt, ekonomiskais populisms, kam ir plašs atbalsts sabiedrībā, rada sekas, par kurām agri vai vēlu visiem, tajā skaitā arī populistiem, ir dārgi jāmaksā. Spilgtākais piemērs Latvijā – neapdomīga īstermiņa aizņemšanās ar īsziņas palīdzību, kuras rezultātā cilvēki nonākt parādu verdzībā un spiests doties peļņā uz ārzemēm. Vai arī liels kredīts mājokļa iegādei, neizvērtējot riskus un savas iespējas atmaksāt kredītu. Ja mēs par cilvēku izglītošanu ekonomikā būtu domājuši krietni agrāk, tad šodien būtu mazāk personīgo drāmu un pat traģēdiju. Cilvēkiem jāsaprot ekonomikas likumības un tas, ka nauda neaug kokos.”

Tāpat ziņojumā ir akcentēts, ka Komisijai, sadarbojoties ar dalībvalstīm, nepieciešams izglītot uzņēmumus par patērētāju tiesībām. Jau sākotnēji viens no Kalnietes mērķiem bija nodrošināt, lai jaunā likumdošana nerada papildus izmaksas privātajam sektoram. “Gala ziņojumā nav iekļauti vairāki sociālistu grupas priekšlikumi, kuri radītu papildus izmaksas uzņēmumiem. Personīgi es neuztraucos par papildus izmaksām vai regulāciju lielajiem uzņēmumiem. Šādiem uzņēmumiem ir visi nepieciešami instrumenti un naudas plūsma, lai ar to tiktu galā. Galvenais uzdevums ir aizsargāt mazos un vidējos uzņēmumus no papildus izmaksām, jo tiem ir īpaši grūti izdzīvot lēnas ekonomiskās izaugsmes apstākļos,” skaidro Kalniete. Tikai viens piemērs – sociālisti vēlējās ieviest neatkarīgu produktu sertifikāciju bērnu rotaļlietām. Latvijas bērnu rotaļlietu ražotājiem, no kuriem lielākā daļa ir mazie vai mikrouzņēmumi, šāda regulācija varētu draudēt pat ar bankrotu.

Ziņojums Parlamenta plenārsesijā tiks apstiprināts maijā