Lasīšanas ilgums: 2 minūtes

Šodien Eiropas Parlamentā (EP) notiks lietuviešu izcelsmes amerikāņu rakstnieces Rūtas Šepetis literārais vakars. Viņas grāmata ”Starp pelēkiem toņiem” (Between Shades of Gray) stāsta par necilvēciskām ciešanām, kuras piedzīvo vairākas lietuviešu ģimenes, jo pēc Staļina rīkojuma 1941.gada jūnijā tiek izsūtītas aiz polārā loka, Sibīrijā. Literārā vakara organizatores ir EP deputātes Sandra Kalniete un Radvile Morkunaite-Mikuleniene no Lietuvas. Pasākuma patronese ir EP Kultūras un izglītības komitejas priekšsēdētāja Dorisa Paka.

Sandra Kalniete (grāmatas “Ar balles kurpēm Sibīrijas sniegos” autore), kas vadīs autorvakaru, uzskata, ka Rūtas Šepetis grāmata ir devusi ļoti nozīmīgu ieguldījumu komunisma noziegumu atmaskošanā. “Meitenes Līnas stāstījums par izsūtīto ciešanām, pārbaudījumiem, sargu cietsirdību, badu, slimībām, mīlestību un cilvēcību, kas mijas ar atmiņu vīzijām par normālu dzīvi, ielaužas cilvēkā, satricina. Šepetis ir atradusi pareizo ritmu un vārdus – vienkāršus un sirsnīgus, kas lasītāju no šausmu bezdibeņiem paceļ līdzjūtības un cildenuma gaismā. Izcili,” uzskataKalniete.

“Starp pelēkiem toņiem” ir Rūtas Šepetis pirmā grāmata, kas tūlīt piesaistīja visplašāko lasītāju un kritiķu uzmanību, iekļūstot The New York Times bestselera kategorijā. Literatūras kritiķi tai veltījuši atzinīgus vērtējumus un spilgtus epitetus: aizraujoša, izcila, smags romāns, dziesma patiesībai un fascinējošs stāsts, kas mūsdienu jauniešiem paver logu uz apkaunojošu, kaut arī viņiem nepazīstamu vēstures posmu. Grāmata ir izdota 26 valodās 41 valstī.

Rūtu Šepetis ir iedvesmojuši patiesi notikumi, kurus piedzīvojuši desmitiem tūkstoši cilvēku pēc Igaunijas, Latvijas un Lietuvas okupācijas 1940.gadā, kad šīs valstis anektēja Padomju Savienība. Vācot materiālu grāmatai, Rūta Šepetis intervēja desmitiem bijušo izsūtīto un apmeklēja daudzas ar šiem traģiskajiem notikumiem saistītās vietas. Izsūtītā meitene Daļas Grinkevičūte, kuras atmiņas atrada pēc četrdesmit viena gada, ir romāna galvenās varones – piecpadsmitgadīgās Līnas – prototips. Arī Līna, kas izsūtīta kopā ar māti un jaunāko brāli, spītīgi cīnās par izdzīvošanu un apņemas: ja paliks dzīva, tad iemūžinās visu pieredzēto zīmējumos un atmiņu pierakstos, kas tiks apbedīti Lietuvas zemē.