Lasīšanas ilgums: < 1 minūte

Eiropas Līgumi paredz, ka valstīm ar mazāku iedzīvotāju skaitu pienākas proporcionāli lielāks Eiropas Parlamenta (EP) deputātu skaits. Konsekventi ievērojot šo principu, Latvijai arī pēc Horvātijas pievienošanās Eiropas Savienībai pienāktos 9 vietas EP, uzskata Sandra Kalniete (Vienotība).

Komentējot EP Konstitucionālo lietu komitejas lēmumu samazināt Latvijas un citu dalībvalstu deputātu skaitu, lai “atbrīvotu” vietas Horvātijas deputātiem, Kalniete norāda, ka tas ir polittehnoloģiski izplānots kompromiss, kas balstās principos “minimālas izmaiņas”, kuras “nodrošina vairākuma balsojums”, nevis Eiropas Līgumos.

Kalniete bija iesniegusi grozījumus EP lēmuma projektam, ierosinot arī turpmāk saglabāt Latvijai 9 deputātu vietas, tomēr tie Konstitucionālo lietu komitejā tika noraidīti.

Kalniete uzskata, ka komitejas lēmums par deputātu skaitu būtībā ir pretrunā ar Līgumu par Eiropas Savienību, jo tas ievērojami atšķiras no Līguma noteikumu objektīva matemātiskā aprēķina.

Latvijas deputātu skaita samazināšana mazina Latvijas pilsoņu iespēju tikt pienācīgi pārstāvētiem EP darbā, uzskata Kalniete.

“Ir ļoti svarīgi, lai visu valstu pārstāvji strādātu visās vai vismaz valstij svarīgākajās Parlamenta komitejās. EP ir 20 komitejas, katrs deputāts var reāli strādāt divās komitejās. Tādējādi Latvijas pilsoņu ievēlēti 8 deputāti pat teorētiski nevar līdzdarboties visās EP komitejās. Bet, piemērām, Vācijai vai Francijai šādas problēmas nav, jo ievēlētos deputātu skaits ir salīdzinoši liels,” uzsver deputāte.

Kalniete sadarbībā ar citiem Latvijas deputātiem strādās, lai plenārsēdē priekšlikums samazināt Latvijas deputātu skaitu tiktu noraidīts.