Lasīšanas ilgums: < 1 minūte

Eiropas Parlamenta (EP) deputāts Mišels Dantēns uzskata, ka Baltijas valstu tiešmaksājumu jautājums ir jārisina īpaši, ar vienreizēju finanšu pasākumu, kas izlīdzinātu Latvijas, Igaunijas un Lietuvas tiešmaksājumu līmeni ar nākamās grupas valstu maksājumu līmeni. Tikai pēc tam var izveidot vienotu un līdzsvarotu ES 27 tiešmaksājumu sistēmu un pieņemt galīgo lēmumu par Kopējās lauksaimniecības politikas (KLP) reformas tiešmaksājumu sistēmu.

Dantēns, kurš darbojas EP lielākajā frakcijā – Eiropas Tautas partijas grupā un ir EP galvenais ziņotājs par KLP reformas tirgus stabilizācijas sadaļu – bija ieradies Latvijā pēc EP deputātes Sandras Kalnietes (Vienotība) un Zemkopības ministres Laimdotas Straujumas ielūguma. Viņš apmeklēja vairākas zemnieku saimniecības un pārrunāja ar zemniekiem KLP jautājumus.

Kalniete uzsver, ka ir ļoti svarīgi ietekmīgākos EP deputātus klātienē iepazīstināt ar situāciju Latvijas laukos un mūsu argumentiem par godīgu konkurenci Eiropas zemnieku starpā. Dantēns ir jau septītais EP Lauksaimniecības komitejas deputāts, kurš divu gadu laikā pēc Kalnietes ielūguma viesojas Latvijā.

“Esmu gandarīta par franču kolēģa Dantēna vizīti. Viņš uztur ļoti ciešas attiecības ar savas valsts valdību un jauno lauksaimniecības ministru Le Foll par KLP reformas jautājumiem, tāpēc viņa teiktais par īpašo risinājumu Baltijas jautājumam ir ļoti svarīga vēsts, kas iezīmē iespējamo Francijas valdības nostāju Baltijas jautājumā. Tieši Vācija kopā ar Franciju būs tās valstis, kurām būs lielākā ietekme pār KLP līdzekļu sadali,” uzsver Kalniete.

Deputāta vizīte Latvijā notiek laikā, kad EP ir sākusies priekšlikumu iesniegšana KLP reformas likumdošanas aktiem. Jūnijā KLP reformas atbildīgais referents prezentēja likumdošanas ziņojuma projektu saskānā ar kuru pēc 2014. gada neviena dalībvalsts par hektāru nesaņemtu mazāk par 65% no vidējā maksājuma lieluma Eiropā. Tas nozīmē, ka Latvijas zemnieki 7 gados saņemtu gandrīz par 270 miljoniem eiro vairāk kā paredz Eiropas Komisijas 2011. gadā izvirzītais priekšlikums. Savukārt Kalniete iesniegs likumprojekta grozījumus, kuri paredz, ka Latvijas zemnieki nesaņemtu mazāk kā 80% no vidējā maksājuma lieluma par vienu hektāru.