Lasīšanas ilgums: < 1 minūte

Eiropas Parlamenta (EP) Lauksaimniecības komiteja šodien atbalstīja deputātes Sandras Kalnietes (Vienotība) virzītos grozījumus Eiropas Savienības (ES) likumdošanā, kas ļaus Latvijas zemniekiem tiešmaksājumos arī 2013. gadā saņemt līdzšinējo 40 miljonu eiro piemaksu no nacionālā budžeta.

Ja šos grozījumus dalībvalstis apstiprinās arī ES Padomē, tad Latvija arī 2013. gadā varēs turpināt piemaksas pie ES tiešmaksājumiem, lai nodrošinātu
Latvijas zemniekiem līdzšinējo atbalsta līmeni.

Saskaņā ar pašreizējām ES normām, šādas piemaksas no Latvijas valsts budžeta ir atļautas tikai līdz 2012. gada beigām. Ja tās nevarēs turpināt, tad 2013. gadā Latvijas zemnieki saņems kopsummā par 40 miljoniem eiro mazākus tiešmaksājumus.

“Latvijas valsts piemaksā tikai dažus desmitus latu par hektāru, tomēr mūsu zemniekiem svarīgs ir katrs lats, lai viņi varētu labāk konkurēt ar bagātīgi subsidētajiem konkurentiem Rietumeiropā. Sākotnēji Eiropas regulas projekts paredzēja nacionālo papildmaksājumu 2013. gadā vairs neatļaut. Tomēr man izdevās pārliecināt lielāko frakciju deputātus, ka atņemot šo atbalsta iespēju, padziļinātos tā netaisnība, kas izveidojusies tāpēc, ka Latvijas zemnieki saņem mazākos tiešmaksājumus ES,” skaidro Kalniete.

Nākamais solis pēc balsojuma Parlamentā ir  panākt vienošanos ar dalībvalstu Padomi un Eiropas Komisiju. Paredzams, ka sarunas ilgs līdz vasaras
beigām un galīgais balsojums Parlamenta plenārsēdē notiks rudenī.