Lasīšanas ilgums: 2 minūtes

Trešdien, 12.oktobrī, Eiropas Parlamentā (EP) pēc Sandras Kalnietes iniciatīvas notiks no Baltijas valstīm ievēlēto deputātu sanāksme, lai runātu par Kopējās lauksaimniecības politikas (KLP) reformu. Kalniete ir iecerējusi tuvāk deputātus iepazīstināt ar Eiropas Komisijas piedāvātās reformas variantu un izteikt vairākus priekšlikumus kopējai sadarbībai, lai aizstāvētu Baltijas valstu intereses. Sanāksme notiks īsi pēc EP Lauksaimniecības komitejas sēdes, kurā komisārs Dačians Čološs prezentēs Eiropas Komisijas reformas priekšlikumu.

“Baltijas valstīm ir nepieciešams sadarboties, lai mēs varētu ietekmēt lēmumu pieņemšanas gaitu sarunās par KLP reformu. Tieši tādēļ es ceru, ka mēs, no Baltijas valstīm ievēlētie deputāti, neskatoties uz mūsu politisko piederību, spēsim strādāt vienoti, lai ieguvēji būtu mūsu iedzīvotāji. Šodien tas ir vajadzīgs vairāk kā jebkad iepriekš,” uzskata Kalniete. Tāpat deputāte arī piedāvās parakstīt Baltijas valstu deputātu kopīgu pozīciju par KLP reformu, ko plānots nosūtīt EP un Eiropas Komisijas augstākajām amatpersonām. Pozīcijā tiks uzsvērta nepieciešamība izlīdzināt tiešos maksājumus, lai neviens zemnieks Eiropā nesaņemtu mazāk par 80% un vairāk par 120% no ES vidējā maksājuma par hektāru, prasība aprēķināt tiešos maksājumus balstoties uz objektīviem kritērijiem un aicinājums jauno sistēmu ieviest pēc iespējas ātrāk.

Tāpat deputāte uzskata, ka Latvijai ir jāturpina aktīvi iestāties par savām interesēm saistībā ar nākamo Eiropas Savienības daudzgadu budžetu: “Tas, ka EK piedāvā par vienu miljardu samazināt Latvijai finansējumu no ES fondiem, ir nesaprotams lēmums, kas nekādi nav pamatojams. Mēs esam starp ES veiksmīgākajiem fondu apguvējiem un Komisijā zina, ka ES fondi ir nozīmīgs ekonomiskās izaugsmes avots tagad, kad Latvijā atsākusies izaugsme pēc krīzes,” saka Kalniete. Viņa uzskata, ka saliedēti un efektīvi rīkojoties vēl ir daudzas iespējas mainīt Eiropas Komisijas piedāvājumu. Pretējā gadījumā Latvijas Ministru prezidentam ir jāizmanto valsts tiesības bloķēt budžeta pieņemšanu Padomē.

Pēc tam, kad KLP reformas piedāvājums tiks prezentēts, tas tiks iesniegts EP kā likumdošanas pakete. EP savus priekšlikumus apkopos 4 likumdošanas ziņojumos. Pašlaik tiek plānots, ka EP par reformu vajadzētu vienoties līdz 2012. gada vasaras vidum, lai pēc tam sāktu sarunas par Padomi. Pēc Lisabonas līguma ratifikācijas EP ir koplēmuma tiesības ar Padomi KLP reformas jautājumos.