Lasīšanas ilgums: 4 minūtes

Vienotība Plus – izlīgums Latvijai!

Sandra Kalnietes runa
Pilsoniskās Savienības kongresā
2010.gada 15. maijā

Kopā mēs esam spēks!

Pirms diviem gadiem, dibinot Pilsonisko Savienību, mēs teicām viens otram: „Kopā mēs esam spēks!”

Šajos divos gados notikumi gan Latvijā, gan pasaulē ir apstiprinājuši šīs vienkāršās vienotības atziņas dziļo jēgu:

– Pilsoniskā Savienība ir kļuvusi par kodolu demokrātisko labējo spēku apvienībai Vienotība

– Latvijas sabiedrība ir apzinājusies solidaritātes, savstarpējā atbalsta un sadarbības nozīmi vislielāko grūtību pārvarēšanā.

– Latvijas valdība kopā ar mūsu sabiedrotajiem Eiropā īsteno programmu, kas Latviju ir pasargājusi no bankrota un haosa. Pat ja individuāli daudziem par to ir bijusi jāmaksā augsta cena.

– Eiropas Savienības dalībvalstis ir spējušas saliedēties globālās finanšu krīzes pārvarēšanai

– Globālā finanšu krīze apstiprinājusi, ka “arvien ciešāka Savienība” Eiropā ir nenovēršama. Alternatīva ir Eiropas iziršana un Latvijas kļūšana par Krievijas Eiropas nomali.

Vienotība – apvienība vai partija?

Es esmu pārliecināta, ka tuvākajos divos gados spēku apvienošana un solidaritāte ir galvenie mūsu politiskā darba stūrakmeņi.

Es ticu, ka pēc Saeimas vēlēšanām Pilsoniskā Savienība spēs uzņemties vadošo lomu partiju apvienības Vienotība pārveidošanā par lielāko un spēcīgāko politisko partiju Latvijā

Vienotībai ir jākļūst par politisku organizāciju, kas spēj pārstāvēt visplašāko sabiedrības daļu – vidusslāni, darītājus un savas valsts patriotus

Vienotībai ir jāspēj iesaistīt politikā nevis dažus simtus, bet vairākus tūkstošus biedru. Slovēnijā, kur dzīvo 2 miljoni iedzīvotāji, mums radniecīgajā Slovēnijas demokrātiskajā partijā ir 28 tūkstoši biedru!

Vienotībai ir prasmīgi jāaizstāv Latvijas nacionālās intereses Eiropas Savienībā, darbojoties Eiropas Tautas partiju grupā, kas šodien ir lielākais un ietekmīgākais politiskais spēks Eiropas Savienībā kā valdību, tā Eiropas Komisijas un Eiropas Parlamenta līmenī.

Politiskā ainava

Politisko partiju konsolidācija ir pozitīvs process. Vienotības rašanās ir veicinājusi Šlesera un Šķēles bloka izveidošanos. Krievu tautības vēlētāju balsis cenšas apvienot Saskaņa. Ietekmīgs spēks ir Zaļo un zemnieku savienība.

Es uzskatu, ka Vienotības galvenais uzdevums 10. Saeimas vēlēšanās ir uzvarēt Saskaņu – apvienību, kuru atbalsta Maskava.

Tāpēc es aicinu deputātu kandidātus un visus Vienotības biedrus aktīvi skaidrot vēlētājiem, ka šajās vēlēšanas viņi izvēlēsies starp Vienotības vai Saskaņas vadītu valdību, starp premjeru Dombrovski un premjeru Urbanoviču, starp Rietumu vērtībām un Maskavu.

Par Latvijas politiskās sistēmas reformu

Es uzskatu, ka Latvijai ir nepieciešama politiska stabilitāte. Tas nozīmē – spēcīgas, stabilas un ilgstošas valdības. Tas nozīmē lielākas partijas un apvienības, skaidrākas koalīcijas.

Tāpēc mums ir jāvienojas ar saviem konkurentiem, ka pēc Saeimas vēlēšanām valdību veidos Saeimas lielākās frakcijas premjera kandidāts. Tam ir jākļūst par principu, ko visi politiskie spēki respektē. Tas veicinātu lielu politisko apvienību un ilgtermiņa valdības koalīciju veidošanos. Tas atbrīvotu mūsu premjerus no nepārtrauktiem demisijas riskiem un ļautu ātrāk un noteiktāk pieņemt lēmumus.

Mums ir jāvienojas Vienotībā un tad ar pārējiem politiskajiem spēkiem par arī politiskās sistēmas reformu, pārejot uz lielāku vēlēšanu apgabalu skaitu, tiešām pilsētu mēru un tiešām Valsts prezidenta vēlēšanām.

Mūsu partija ir rosinājusi vēlēšanu sistēmas reformu, pārejot uz lielāku vēlēšanu apgabalu skaitu, tiešām pilsētu mēru un tiešām Valsts prezidenta vēlēšanām.

Es uzskatu, ka mums ir jāturpina virzīt politiskas reformas idejas.

Protams, šādas izmaiņas prasītu plašu atbalstu sabiedrībā un konstitucionālo vairākumu parlamentā. Tās prasītu arī plašu sabiedrisko diskusiju, savdabīgu konstitucionālo konventu. Bet pārmaiņu nepieciešamība ir acīmredzama – pilsoņu uzticība parlamentam un partijām ir tik zema, ka bez pilsoņu iesaistīšanās politiskas sistēmas “pārstartēšana” nenotiks.

Līdzšinējās aptaujas ļauj paredzēt Vienotībai 40 deputātu mandātus nākošajā Saeimā. Tas nozīmē, ka arī pārliecinošas uzvaras gadījumā Vienotībai ir jāspēj konstruktīvi sastrādāties ar visiem deputātiem, kas tiks demokrātiski ievēlēti parlamentā. Lai ko mēs neteiktu vai nedomātu par mūsu konkurentu viedokļiem vai vērtībām, parlamentāras republikas politiskā realitāte prasa no mums tieši šo sadarboties spēju.

Izlīgums Latvijai!

Pirms dažām dienām atklātībā nāca jaunā Krievijas ārpolitikas doktrīna, kura attiecībā uz Baltijas valstīm iezīmē ļoti skaidru mērķi – palielināt Krievijas un samazināt Rietumu ekonomisko ietekmi Baltijā, iegūstot īpašumā enerģētikas, informācijas tehnoloģiju, loģistikas un transporta uzņēmumus. Redzot, kas notiek Ukrainā, kur līdz ar Krievijas miljardiem nāk nacionālās drošības politikas izmaiņas, šāda perspektīva ir sliktākais, kas ar Latviju var notikt.

Krievijas ekspansionistiskie mērķi Latvijas politiskajām partijām izvirza uzdevumu meklēt politisko izlīgumu. Tas jādara mums visiem – Vienotībai, AŠ2, ZZS. Citādi Latvija zaudēs savu ekonomisko neatkarību un kļūs par Krievijas “Trojas zirgu” Eiropas Savienībā. Divdesmit gadus pēc neatkarības atjaunošanas mums jāatliek malā savas nesaskaņas un jādomā par Latvijas valstiskumu un latviešu tautas pilnvērtīgu nākotni.

Tāpēc Pilsoniskajai savienībai ir skaidri jāapzinās tie principi, kuriem jābūt pamatā sadarbībai ar citām partijām.

Manuprāt, tiem ir jābūt sekojošiem:

1) Nacionāla valsts: valsts valodas, pilsonības, izglītības un nacionālā valstiskuma pamatvērtību neaizskaramība

2) Sociālā atbildība un sociālais taisnīgums, tai skaitā nodokļu politikā – bagāto solidaritāte ar trūcīgajiem

3) Arvien ciešāka integrācija Eiropas Savienībā un NATO, tai skaitā pievienošanās eiro zonai un NATO infrastruktūras izvietošana Latvijā

4) Lielās naudas un politiskā procesa tālāka, radikāla nodalīšana un citas politiskās sistēmas reformas

Par šiem principiem Pilsoniskajai savienībai ir jāpārliecina Vienotība.

Balstoties uz šiem principiem, mēs varam veidot “nacionālo izlīgumu”, kurš pavilktu svītru zem pagājušā gadsimta „kampēju” grēkiem, mazinātu naudas ietekmi uz politiku, ļautu īstenot kvalitatīvi jaunu politiku un apvienot mūsu spēkus Latvijai

Godātie kolēģi!

Es esmu viena no Kokneses fonda dibinātājām, tāpēc esmu detalizēti iepazinusies ar visiem Liktensdārza ideju konkursā iesniegtajiem projektiem. Visvairāk mani aizkustināja četrgadīgā Kristofera Rubīna ideja, kas saņēma arī žūrijas veicināšanas prēmiju. Zēns bija uzzīmējis galdu un vienkāršos vārdos bija izstāstījis vecākiem šī galda jēgu: „Salas vidū ir galds, nu ļoti liels galds. Tur var atnākt cilvēki – tētis, mamma, brālis, māsa, citi tēti un mammas un pasēdēt, padomāt par tiem cilvēciņiem. Visi var atnākt pie lielā galda – tauta, arī Vaira Vīķe-Freiberga! Un vēl tur būs kamīns, kur var sasildīties.”

Mums, godātie domubiedri, sabiedrotie un politiskie konkurenti ir jāapsēžas pie tāda galda. Latvijas galda! Mums jāspēj pacelties pāri līdzšinējiem aizvainojumiem un naidīgumam politikā. Mums jānorok savstarpējo karu cirvjus un godīgi jānovērtē pagātnes kļūdas. Tikai tā mūsu valsts un sabiedrība spēs pārvarēt šo krīzi un sākt jaunu posmu Latvijas vēsturē.

Mums patiesi ir nepieciešama Vienotība Plus – izlīgums Latvijai!